Kondycjonowanie wody do celów przemysłowych

Kondycjonowanie wody do celów przemysłowych

Z uwagi na swoją charakterystykę woda jest bardzo chętnie wykorzystywana w różnych celach przez przemysł. Najczęściej służy jako nośnik ciepła w instalacjach grzewczych lub jako chłodziwo w przemysłowych systemach chłodniczych. Woda jest produktem tanim i łatwo dostępnym, dzięki czemu przoduje na liście substancji wykorzystywanych w powyższych celach.

Niebezpieczne zaniedbania

Woda jako element chłodzący lub przenoszący ciepło sprawdza się doskonale. Aby jednak spełniała swoje zadanie bez narażania na uszkodzenie instalacji, w której funkcjonuje, konieczne jest zadbanie o określone parametry i skład. Zaniedbanie strony technicznej prowadzi do wielu mniej lub bardziej poważnych komplikacji. Niektóre z nich, jak np. osady wewnątrz kotłowe, da się w łatwy sposób usunąć, jednak poważniejsze uszkodzenia wynikłe z pojawiającej się korozji, mogą narazić cały układ na przestoje w pracy, a nawet na całkowitą jej zatrzymanie.

Transhelsa to forma, która dba o poprawną konserwację systemów przemysłowych i odpowiednią charakterystykę użytkowanej w nich wody. Na rynku światowym działa już ponad 40 lat. Polski oddział firmy Transhelsa rozpoczął swoją działalność w połowie 2017 roku.

Usługi firmy Transhelsa

Działalność firmy polega na kompleksowej obsłudze firm wykorzystujących w swojej działalności przemysłowej wodę. Po uprzednim określeniu pożądanego składu wody, systemu w jakim będzie ona pracowała, a także materiałów z jakich została ona skonstruowana. Wcześniejsze precyzyjne określenie warunków w jakim funkcjonuje woda jest szczególnie ważne, ze względu na odmienny charakter zmian, mogących zachodzić przez użytkowanie wody o nieprawidłowym składzie.

Instalacje grzewcze są szczególnie narażone na obecne w wodzie minerały, a szczególnie wapń i magnez, które w wyniku działania wysokiej temperatury w twardej wodzie, powodują powstawanie kamienia, osadzającego się na wewnętrznej powierzchni elementów układu. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, stosuje się preparaty chemiczne zmniejszające twardość wody, oraz filtracje mające na celu pozbawienie wody niepożądanych składników.

Problem obecności w instalacji kamienia dotyczy również systemów chłodzących. Ze względu na charakter systemu, który jest systemem otwartym, opartym na zamianie wody w parę wodną, konieczne jest stałe uzupełnianie płynu chłodzącego. Woda w takim systemie musi być stale monitorowana, pod kątem odpowiedniego jej składu.
Jeśli jednak zastosowane wcześniej środki okazały się za mało skuteczne, firma Transhelsa posiada w swojej ofercie inhibitor korozji, który osiadając na wewnętrznych ściankach instalacji, tworzy warstwę ochronną przed powstawaniem kamiennego osadu.

Problem korozji

Innym rodzajem niepożądanego zjawiska jest występująca w układach korozja. Zarówno w przypadku układów chłodzących, jak i cieplnych, głównym czynnikiem powodującym powstawanie ognisk korozji jest obecny w wodzie tlen, który w połączeniu z nieodpowiednim pH wody, oraz innymi czynnikami wynikłymi ze złego składu wody, doprowadza do stopniowej degradacji metalowych części instalacji.

Aby przeciwdziałać temu zjawisku przeprowadzane jest kondycjonowanie wody, które zmienia parametry wody, pozbawiając ją niepożądanych cech, silnie skorelowanych z występowaniem w układzie rdzy.
Dodatkowo szeroko stosowany jest inhibitor korozji, który oprócz wspomnianej już wytwarzanej warstwie ochronnej odpornej również na rdze, ma działanie obniżające zawartość tlenu w wodzie, co również zmniejsza ryzyko wystąpienia rdzy.

Serwisowanie instalacji

Oprócz usług polegających na kondycjonowaniu wody, firma Transhelsa specjalizuje się również w czyszczeniu mechanicznym instalacji z już powstałego kamienia oraz innych mogących zaistnieć osadów, takich jak korozji mikrobiologicznej, powstałej z obecności w wodzie wirusów, bakterii i grzybów, w wypadku której przeprowadza się czyszczenie chemiczne.

Wykorzystywanie wody na szeroką skale wiąże się nieuchronnie z efektami ubocznymi takiego rozwiązania. Konieczne jest zatem stałe dbanie o stan użytkowanej wody, oraz nieustanne monitorowanie stanu technicznego instalacji, aby nie dopuścić do zaniedbań, mogących nieść za sobą ogromne konsekwencje finansowe.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Transhelsa, której specjalnością jest kondycjonowanie wody dla przemysłu.

2 thoughts on “Kondycjonowanie wody do celów przemysłowych

  1. Właśnie poszukuję firmy do przeczyszczenia instalacji grzewczej po zimie. Jednak trzeba będzie zainwestować w inhibitor korozji, bo nasza woda nawet po wstępnym oczyszczeniu ma kiepskie parametry. Układ jest zamknięty, więc może tyle tej chemii nie pójdzie, a tak problem z brązową wodą. No i wymienniki szlag trafi….

  2. Jak pochłaniacz tlenu to tylko hydrazyna lub jej pochodne. W Transhlesie mają pochłaniacz na karbohydrazynie – Transophos 200 C. Od lat korzystamy z tego rozwiązania i kocioł jest w porządku. W przypadku tak dużej i drogiej instalacji jak ta u nas, nie możemy sobie pozwolić na zaniedbania. Jakis czas temu pojawiły się ślady korozji w przewodzie kondensatu, ale polecono nam inhibitor lotny. Jak na razie problem rozwiązany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *