Jakie narzędzia SEO wykorzystuje się w procesie optymalizacji?

SE Ranking

Pozycjonowanie to szereg działań mających na celu osiągnięcie przez stronę jak najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania na określone frazy kluczowe. Jest to proces wymagający pracy i czasu. Składa się na niego kilka ważnych etapów.

SEO to proces wieloetapowy i ciągły

Wszystko zaczyna się od analizy SEO strony internetowej. Na tym etapie sprawdzić należy samą strukturę strony, czy jest ona dostosowana pod kątem wyszukiwarki. Ważne jest także, aby przeanalizować profil linkowania. Wszystko po to, aby dowiedzieć się ile i jakie obecnie strona posiada linki przychodzące. Pierwszy etap składa się zatem z przeprowadzenia audytu SEO strony internetowej oraz analizy backlinków, czyli linków przychodzących.

Analiza konkurencji podstawą działań

Drugim etapem procesu pozycjonowania jest analiza konkurencji. Jest to niezwykle ważne. Musimy bowiem wiedzieć co w tym zakresie robi konkurencja oraz gdzie się plasujemy na jej tle. Co więcej, taka analiza potrafi też zaskoczyć. Może się okazać, że w gronie naszych konkurentów są takie witryny, o których wcześniej byśmy nie pomyśleli. Trzeba bowiem wiedzieć, że zupełnie inna firma może być naszym konkurentem w realu, a zupełnie inna jeśli chodzi o wyniki wyszukiwania.

Keyword research, czyli analiza fraz kluczowych

Kolejnym etapem jest dobór słów kluczowych. Dobór słów kluczowych należy przeprowadzić niezwykle dokładnie. Po pierwsze, muszą to być frazy związane z naszym biznesem. Nie mogą być także zbyt ogólne. Po drugie, pamiętajmy, aby kierować się tym co myślą użytkownicy, a nie subiektywnymi opiniami. Dlatego powinny to być takie frazy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarce. W innym wypadku nie będzie miało do sensu.

SE Ranking - pulpit główny
SE Ranking to nie tylko monitoring pozycji – to szereg narzędzi niezwykle przydatnych w SEO działaniach

Optymalizacja strony, czyli działania on-site

Teraz należy przeprowadzić optymalizację serwisu. Czyli dostosować go do wymagań wyszukiwarki. Pod uwagę wziąć tu należy wcześniej wybrane fraz kluczowe. Na stronie internetowej powinny znaleźć się unikalne treści zawierające te słowa. Trzeba wiedzieć, że wypozycjonowanie strony na frazy kluczowe, które w ogólne na stronie się nie znajdują jest niezwykle trudne, czasochłonne i kosztować może niemało środków finansowych.

Link building wciąż istotny

Piątym etapem jest pozyskiwanie nowych linków przychodzących. Należy to robić z rozwagą. Nasze działania muszą wydawać się naturalne. W ten sposób unikniemy nałożenia na naszą stronę kary przez wyszukiwarkę. Linki zdobywać można na różne sposoby. Najlepiej jest realizować działania z zakresu content marketingu. Jest to obecnie najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza forma zdobywania nowych linków. SEO ewoluuje i dawne metody są albo mało skuteczne, albo wręcz szkodliwe. Dlatego wszystko trzeba robić z głową. Bardzo przydatny w działaniach link buildingu okazuje się pakiet narzędzi SE Ranking, a konkretnie moduł służący do monitorowania linków przychodzących.

Google Analytics, Matomo, SE Ranking

Wszystko to uwieńczone musi być analizą różnego rodzaju statystyk. Oczywiście użyjemy do tego specjalnie dedykowanych narzędzi. Można z nich skorzystać już na wcześniejszych etapach. Np. SE Ranking umożliwia nie tylko audyt SEO strony, ale także analizę słów kluczowych oraz analizę konkurencji.

Monitoring pozycji, czyli analiza efektów SEO działań

Przez cały czas pozycjonowania na bieżąco należy analizować pozycje w wynikach wyszukiwania. Monitoring pozycji jest w tym działaniu koniecznie. Pozycje powinno się analizować systematycznie. Do tego celi także można użyć narzędzia SE Ranking, tym bardziej, że wykorzystać można kod rabatowy na jeden z wybranych modułów.

Osobiście od ponad roku używam (codziennie) narzędzia, a raczej pakietu SE Ranking i szczerze go polecam.

2 thoughts on “Jakie narzędzia SEO wykorzystuje się w procesie optymalizacji?

  1. Robię sobie właśnie listę aplikacji do sprawdzania pozycji i jest wśród nich własnie SE Ranking. Mam na liście jeszcze kilka rozwiązań zagranicznych jak AccuRanker, RankActive czy RankTrackr. Czy używałeś któregoś z tych? Liczy się dla mnie dokładność, wygoda użytkowania oraz oczywiście cena.

  2. Widzę, że masz na liście same zagraniczne narzędzia do monitorowania pozycji w wyszukiwarkach. Sprawdź sobie jeszcze SEMSTORM, to coś dużo więcej niż monitor pozycji, ale sama funkcja monitorowania tez jest OK. Osobiście wolę do tego SE Ranking, ale to kwestia preferencji, bo mój brat woli akurat SEMSTORM. Ja używam go do czegoś innego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *