Czy email marketing jest nadal skuteczny?

Email marketing to niezwykle ekonomiczny sposób na to, aby zyskać nowych odbiorców. Jest to narzędzie reklamowe, które pozwala dotrzeć do potencjalnych klientów poprzez ich skrzynkę mailową. Zaletą tej metody jest nie tylko niski koszt, ale również wysoka efektywność. Możemy zyskać naprawdę wiele – wystarczy, że mądrze pokierujemy naszą akcją promocyjną. Nie musimy posiadać specjalnych zdolności, czy też wiedzy. Mamy szansę bez większego wysiłku znacząco podnieść zyski. Z email marketingu korzystają nie tylko duże firmy, ale także niewielkie przedsiębiorstwa. Jest to doskonała opcja niemal dla każdego.

Jak pozyskać listę adresów mailowych?

Oczywistym jest, że email marketing jest skuteczny wtedy, kiedy jesteśmy w posiadaniu wartościowej i pozyskanej zgodnie z prawem bazy danych. Zgromadzone przez nas adresy nie powinny być przypadkowe. Dobrze jest posiadać kontakt do takich odbiorców, którzy wykazują zainteresowanie usługami lub produktami, które oferujemy. W niektórych przypadkach ważne jest również targetowanie geograficzne. Bazę danych możemy stworzyć na trzy sposoby – kupno, wynajem oraz budowa.

Kupno bazy danych

Zakup kontaktów wydaje się najprostszą, a zarazem najszybszą metodą. Owszem musimy za nią zapłacić, jednak w ten sposób zaoszczędzimy sporą ilość czasu. Takim sposobem naszą kampanię promocyjną możemy zacząć niemal natychmiast po zakupie bazy danych. Czy aby na pewno jest to najlepsza droga? Nierzadko zdarza się tak, że jedna baza danych trafia do dziesiątki, a nawet setki przedsiębiorstw. Wiadomym jest, że im więcej firm jest w posiadaniu adresów mailowych, tym mniejsza ich skuteczność. Ponadto musimy uważać na oszustów. Bardzo często oferują oni adresy, których właściciele nie wyrazili zgody na przetwarzanie danych. Oznacza to, że wejdziemy w posiadanie nielegalnej bazy danych.

Przed zakupem kontaktów musimy przede wszystkim sprawdzić opinię na temat firmy oferującej usługi sprzedażowe baz danych. Będzie to dla nas sporym ułatwieniem. Istotnym jest, aby sprawdzić każdy szczegół m.in. to, kiedy kontakty były zbierane. Jeśli są one przestarzałe, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że skrzynki mailowe są już nieużywane.

Kolejną wadą tej metody jest to, że nie mamy większego wpływu na to, jakie kontakty otrzymamy. Może zdarzyć się tak, że będą one kompletnie bezużyteczne. Właśnie dlatego dobrze jest skorzystać z próbki testowej bazy danych, tak aby ocenić ich jakość.

Wynajem bazy danych przedsiębiorstw

Kolejnym sposobem na pozyskanie kontaktów jest dzierżawa bazy danych. Zwykle są to bazy portalowe, dzięki czemu otrzymamy maile dopasowane do rzeczywistych potrzeb. Dotyczy to m.in. targetowania behawioralnego, czy też geograficznego. Masowa wysyłka wiadomości stanie się skuteczniejsza, dzięki czemu osiągniemy lepsze efekty. Podczas wynajmu unikniemy takiego ryzyka, jak w przypadku zakupu. Należy jednak pamiętać, że dzierżawa również ma swoje minusy.

Z bazy danych może jednocześnie korzystać duża ilość przedsiębiorstw. Skrzynka mailowa potencjalnego klienta może być zaśmiecana nowymi wiadomościami, które w żaden sposób nie będą dla niego atrakcyjne. Właśnie z tego powodu wysyłane przez nas emaile mogą trafić do spamu.

Przed dzierżawą bazy danych dobrze jest sprawdzić wszelkie kwestie prawne. Nie zaszkodzi również skorzystać z próbki testowej, aby przekonać się, czy kontakty zostały dobrane w sposób prawidłowy. Dzięki temu będziemy także mogli ocenić efektywność reklamy przy użyciu wynajętej bazy.

Własnoręczne budowanie bazy danych

Samodzielna budowa danych to proces długotrwały oraz złożony. Musimy wykazać się tutaj cierpliwością, gdyż zgromadzenie wysokiej jakości kontaktów zwykle trochę trwa. Plusów tej metody jest znacznie więcej, niż wad. Przede wszystkim już od samego początku będziemy mieć kontrolę nad bazą danych. Lepsze zarządzenie przekłada się na większą ilość korzyści. Zoptymalizowanie prowadzonej akcji marketingowej nie będzie żadnym wyzwaniem. Dodatkowo budujemy więź z klientem. Jego adres pozyskaliśmy osobiście, dzięki czemu mamy pewność, że odbiorcę interesują przesyłane przez nas treści. Zupełnie inaczej jest w przypadku kupna, czy też dzierżawy. Odbiorcy zgodzili się na otrzymywanie wiadomości reklamowych, jednak ich zgoda nie dotyczyła naszej marki. Być może wysyłane przez nas emaile nie będą dla nich interesujące.

Każde przedsiębiorstwo, które poważnie podchodzi do tematu email marketingu, powinno budować własną bazę danych. Oczywiście musi robić to zgodnie z prawem, czyli stosować tzw. marketing za przyzwoleniem.

Dlaczego email marketing jest skuteczny?

Skrzynkę mailową posiada miliony osób. Jest to komunikacja bezpośrednia – odbiorca nie musi sprawdzać naszej strony internetowej, czy też sprawdzać innych miejsc w sieci. Wystarczy, że zaloguje się na swoją pocztę, a następnie sprawdzi wiadomość. Istnieje ogromna szansa na to, że klient po otrzymaniu wiadomości przypomni sobie o istnieniu naszej firmy. To, jakie treści będziemy wysyłać zależy wyłącznie od nas. Dobrze jest zaintrygować odbiorcę np. przez komunikat o wyprzedaży. W ten sposób zyskamy większą ilość osób odwiedzających naszą witrynę. Każda z nich jest potencjalnym klientem.

Wielkim atutem jest fakt, że cały czas możemy kontrolować postępy naszej akcji marketingowej. Mamy dostęp do statystyk, co pozwala nam ocenić poziom skuteczności podjętych działań. Za ich pomocą możemy jeszcze lepiej dostosowywać marketing do potrzeb klientów. Więcej na temat skutecznego email marketingu możesz przeczytać tutaj.

Narzędzia do email marketingu

Duże zainteresowanie tą formą marketingu sprawiło, że na powstały rozmaite narzędzia do email marketingu. Dzięki nim promocja naszej marki będzie odbywać się intuicyjnie oraz szybko. Otrzymamy możliwość generowania różnorodnych raportów, czy też analiz. W ten sposób ocenimy m.in. jakość posiadanej bazy dany, czy też wysokość zwrotu z inwestycji. W każdej chwili możemy zapoznać się nie tylko ze statystykami, ale również dokładnymi liczbami.

Jednym z narzędzi do email marketingu jest MailWizz. Wymaga ono instalacji oraz konfiguracji na własnym serwerze. Dużą zaletą jest jednorazowa opłata, która wynosi 59 dolarów. Po zapłaceniu tej kwoty mamy nieograniczony i darmowy dostęp do wszystkich funkcji. Dla wielu osób przeszkodę stanowi konieczność konfiguracji. W takim przypadku można skorzystać z serwera Amazon SES. Jest to usługa dodatkowo płatna, jednak jej koszt nie jest wysokim.

Alternatywą dla MailWizz jest aplikacja Sendy. To również jest narzędzie, które instaluje się na własnym serwerze. Wiele firm korzysta z Sendy, jednak liczba funkcjonalności nie jest aż tak imponująca jak w przypadku MailWizz.

Kolejnym ciekawym narzędziem jest FreshMail. Podstawą jego działania są serwery zewnętrzne, więc nie musimy zajmować się instalacją lub konfiguracją. Wadą jest to, że jest to droższe rozwiązania. Płacimy za każdy dodany adres mailowy lub wysłaną wiadomość. Z jednej strony koszty są wyższe, z drugiej zaś otrzymujemy dostęp do wielu funkcjonalności, a ponadto nie musimy się martwić konfiguracją serwera, utrzymaniem go itp.

Jeżeli zdecydujesz się na MailWizz to sprawdź najpierw aktualne promocje. Zobacz kupony rabatowe do MailWizz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *