Do czego może się przydać VPN?

Zagadnienie zapewnienia sobie bezpieczeństwa podczas codziennego poruszania się po sieci internetowej jest w naszym kraju po dziś dzień bagatelizowane nawet przez osoby, które znajdują się na wysokich stanowiskach i za pośrednictwem poczty elektronicznej lub innego rodzaju usług obracają danymi, które można uznać za co najmniej newralgiczne. Nie jest to oczywiście pożądany stan rzeczy, ponieważ równa się ni mniej, ni więcej temu, że nasze społeczeństwo jest wyjątkowo mocno narażone na rozmaite ataki cyfrowe ze strony nieprzychylnych nam osób, które wcale nie muszą nas znać osobiście, by zechcieć w znacznym stopniu skomplikować nam życie.

Czym jest serwer VPN?

VPN to wirtualna sieć prywatna, która zapewnia dwóm urządzeniom elektronicznym taką prywatność, jaka zazwyczaj towarzyszy co najwyżej połączeniom fizycznym, czyli takim dokonywanym dosłownie za pomocą kabli. Taki stopień zaawansowania jest jak najbardziej dostępny w formie wirtualnej i polega przede wszystkim na prostym pośrednictwie – serwer VPN stoi pomiędzy naszym urządzeniem, a miejscem przeznaczenia, do którego chcemy wysłać dane. Serwer przechwytuje dane, szyfruje je i odsyła do miejsca przeznaczenia. I właśnie to pośrednictwo jest bardzo ważnym aspektem, który decyduje o wielkiej przydatności VPN, więc warto mu się bliżej przyjrzeć.

Zmiana geolokalizacji adresu IP

Przede wszystkim dzięki pośrednictwu dokonuje się zmiana IP naszego urządzenia. Strona internetowa nie pozyska informacji na temat lokalizacji naszego komputera, a jedynie na temat lokalizacji serwera VPN. Do czego może się to przydać? Pula zastosowań jest bardzo rozbudowana – można w ten sposób pokonywać różne blokady regionalne. Nie trzeba tu mówić koniecznie o łamaniu chińskiego prawa i łączeniu się z tamtejszego terytorium ze stronami zachodnich podmiotów – możemy za to zupełnie bezpiecznie pokonywać mniej lub bardziej bzdurne granice narzucone nam przez niektóre usługi. Nieliczni zdają sobie zapewne sprawę, że Netflix oferuje różną ofertę filmów i seriali w zależności od tego, z którego miejsca się logujemy.

Szerszy dostęp do materiałów video

Amerykańska oferta znacznie różni się od polskiej i warto o tym pamiętać. Na pewno też każdy spotkał się kiedyś z sytuacją, że jakiegoś filmu na YouTube nie da się obejrzeć, bo jest zablokowany na terenie naszego kraju – dzięki VPN możemy to dziwne zabezpieczenie wygodnie obejść.
Oczywiście istnieją też bardziej przyziemne zastosowania VPN – dzięki wirtualnej sieci prywatnej możemy wygodnie szyfrować przesyłane przez nas dane, co zapewni nam stuprocentową, gwarantowaną pewność, że nikt niepowołany nie położy na nich swoich rąk – a jeśli nawet jakimś cudem położy, to nigdy nie uda mu się rozbić zabezpieczeń.

Popularność usług VPN rośnie

Podsumowując krótko, VPN to jeszcze stosunkowo nieznana na polskim rynku usługa, ale jej wysoka użyteczność i niskie koszty z pewnością przyczynią się do jej rychłego spopularyzowania na rynku. Warto już dziś zwrócić się do jednego z gigantów branży, takiego jak na przykład NordVPN i cieszyć się internetem stuprocentowo bezpiecznym, do którego nikt niepowołany nie będzie miał wstępu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *