Airbnb to platforma, na której można rezerwować tanie noclegi w wielu miejscach świata. Oczywiście oferty są zróżnicowane pod względem cenowym i można zarezerwować zarówno apartament, jak i pokój czy kwaterę. Gospodarzami mogą zostać ludzie z całego świata i gościć u siebie osoby z odległych zakątków globu. Zatem jak zostać gospodarzem?
Jak się zarejestrować w Airbnb?
Aby zarejestrować się na stronie wystarczy wejść w zakładkę rejestracji na stronie airbnb.pl. Zakładamy konto jako gospodarz lub odwiedzający. Po rejestracji otrzymujemy kupon rabatowy, który możemy wykorzystać na dowolny wyjazd, choć określona jest kwota minimalna dla takiej zniżki. Będąc gospodarzem możemy za darmo wystawiać oferty pobytu w naszym mieszkaniu czy domu. Oczywiście najpierw koniecznie trzeba uzupełnić swój profil i dotyczy to zarówno gospodarza, jak i osoby, która chce skorzystać z tanich noclegów. Konieczne jest zamieszczenie przynajmniej jednego zdjęcia, a także swoich danych osobowych i numeru telefonu, a także adresu e-mail. Konieczne jest również podanie numeru karty płatniczej.
Udogodnienie w postaci kuponu rabatowego
Kupon rabatowy można uzyskać na stronach powiązanych z airbnb.pl po uprzednim zarejestrowaniu się. Potem należy zalogować się na swój profil i po wybraniu oferty w zakładce płatności wkleić numer kuponu. Po wypełnieniu danych, od końcowej ceny automatycznie odliczana jest wartość kuponu rabatowego.
Jakie są zalety Airbnb?
Airbnb to platforma pośrednicząca w transakcjach sprzedaży usług turystycznych, a dokładniej noclegów w różnych zakątkach świata. Zarabiać może tu każdy, kto ukończył 18 lat. Po wypełnieniu profilu można dodać swoją ofertę, która jest weryfikowana przez serwis pod względem cen rynkowych w danej lokalizacji. Gospodarz może wystawić opcję rezerwacji natychmiastowej lub standardową rezerwację. W każdym przypadku może anulować rezerwację dla gościa w dowolnym momencie. Jednak musi się liczyć z ewentualną karą, która zostanie potrącona z kolejnego wynagrodzenia. Powyżej 7 dni od rezerwacji jest to 50 dolarów, a poniżej 100 dolarów. Jednak w przypadku rezerwacji natychmiastowych nie ponosi odpowiedzialności i nie płaci kary. Gospodarz może liczyć również na ubezpieczenie swojego mienia. Gdyby coś zostało zniszczone powinien to udokumentować i wtedy może liczyć na odszkodowanie, które zobowiązany jest zapłacić gość. Oczywiście racje gościa też się liczą i zawsze na platformie dokonywana jest ocena materiału dowodowego z obydwu stron, a także mediacja.
Jakie są wady Airbnb?
To co jest zaletą dla gospodarza stanowi wadę dla gościa, który przy nagłym anulowaniu rezerwacji przez gospodarza w szczycie sezonu będzie miał duży problem, aby coś znaleźć. Musi zaakceptować również regulamin domu. Mogą być w nim zawarte kwestie dotyczące poszanowania przekonań gospodarza. Przykładowo może on sobie zażyczyć, aby w jego kuchni gotowane były jedynie koszerne potrawy, jeśli ją udostępnia bądź wegetariańskie.
Za co płaci się w Airbnb?
Poza ceną ustaloną za dzień pobytu do końcowej kwoty należy doliczyć koszt przewalutowania bankowego, a także prowizję portalu, który dba o bezpieczeństwo transakcji i przelewa należność na konto gospodarza dopiero po pierwszej dobie od zameldowania gościa. Dodatkowo gospodarz w ofercie może ustalić odgórną cenę za sprzątanie, a także doliczyć podatki lokalne, które będzie musiał z tego tytułu uiścić.
Na Airbnb można znaleźć wiele ciekawych ofert. Wystarczy wpisać lokalizację i ustalić filtr przedziału cenowego. Można też wykorzystać filtr zaawansowany, dzięki któremu wybierzemy konkretne wymagania, jak choćby TV, pralkę, telewizję kablową, Wi-Fi, suszarkę itp.
Platforma wynajmu nieruchomości Airbnb daje korzyści zarówno gospodarzom, jak i podróżnikom.
Trochę zboczę z tematu, bo nie jestem gospodarzem, ale kilka razy podróżowałam z airbnb jako gość. To jest bardzo ciekawa alternatywa dla turystyki zorganizowanej. Zawsze korzystałam z ofert biur podróży, ale po pierwszej przygodzie z airbnb nie zamierzam wracać do tego. Już pomijam temat kosztów, ale samo podróżowanie i mieszkanie wśród mieszkańców jest dużo ciekawsze niż spędzanie czasu w zamkniętych społecznościach, jakimi są resorty.
Powiem tylko tyle, że kocham podróżowanie z airbnb z uwagi na niższe koszty oraz wolność, dzięki której czuję się zawsze bardziej jak locals, a nie turysta w zamkniętej społeczności hotelowej.
Uważam, że to jest największa zaleta platformy Airbnb. No może poza korzystnymi cenami. Mam tylko nadzieję, że w związku z upadającą branżą turystyki zorganizowanej usługi wynajmu nieruchomości przez Airbnb nie zdrożeją.
Ładnie można zarobić na tym airbnb jako gospodarz. Spotkałam się z przypadkami, że ktoś posiadał kilka, a nawet kilkanaście nieruchomości na wynajem w dużym mieście. Nic tylko wynajmować, pracować nie trzeba. Żyć, nie umierać.